Özgürlüğe Uçuyoruz’ Şenliği

Kilis’te Türk,Filistin ve Suriyeli yetim çocuklar için ‘Özgürlüğe Uçuyoruz’ şenliği kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Şıh Muhammet Türbesi yanındaki Merhum Şevket Hidayet Külliyesi’nde Kilis Valiliği Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamplar Koordinatörlüğü’nde 7 sivil toplum kuruşunun katılımıyla organize edilen uçurtma şenlikte 350 yetim çocuk yakınlarıyla birlikte gönüllerince eğlendi.

Suriyeli çocuklara uçurtma yapmasını öğreten dernek gönlüleri, daha sonra yapılan uçurtmaları birlikte uçurdu.

Etkinliğe katılan AK Parti Kilis Milletvekili Reşit Polat, yetim çocukların yanında olan ve onları bir an olsun yalnız bırakmayan kurum ve kuruluşları her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

İsrail’in yaptığı zulümden kaçan Filistinli ailelerin aynı acıyı ikinci defa Esed rejimi nedeniyle yaşadıklarını ve Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldıklarını anımsatan Polat, ‘Bizler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izinde bize sığınan kim varsa Suriyeli, Filistinli, Iraklı, Kafkasyalı fark etmez onlara ülkemizi ve gönlümüzü açıyoruz. Onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oluyoruz. Bu bizim doğamızda, kültürümüzde var devlet anlayışımızda var.’diye konuştu.

Türkiye’ye sığınan misafirlerin eğiti, sağılık, barınma, gıda ve sosyal imkanlar dahil her türlü ihtiyaçlarının eksiksiz karşılandığını ifade eden Polat, ‘Birleşmiş Milletler sadece konuşuyor, laf üretiyor bununla ilgili kitap yazıyor. Bugün geldiğimiz noktada aslında birinci öncelikli bu kardeşlerimize bakmakla yükümlü olan Birleşmiş Milletler kitaplarında da bu yazar ama nedense bu konuda çok duyarsız.’dedi.

Kilis Valiliği STK ve Kamplar Koordinatörü Oğuzhan Demir de ikincisini düzenledikleri etkinliğe katılımın sevindirici olduğunu belirterek, bundan sonraki yıllarda da devam etmesini planladıklarını söyledi.

Çare Derneği Basın Sözcüsü Ahmet Şahin Didin ise Türk, Suriyeli ve Filistinli çocukların katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe karşı duyarsız kalamayıp katkıda bulunmaya karar verdiklerini söyledi.

Şenlik boyunca halat çekme, çuval yarışı ve ip atlama gibi yarışmalar düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan şenliğe, çok sayıda Türk, Filistinli ve Suriyeli çocuk ve aileleri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.