yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Adalet Tunç: “750 günde bitecek dava 168 günde tamamlanacak, bölgeye dışarıdan eksper atanabilecek”

– Adalet Tunç: “750 günde bitecek dava 168 günde tamamlanacak, bölgeye dışarıdan eksper atanabilecek”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kilis‘te

Bakan Yılmaz Tunç :

“Yargı hizmetlerinin aksamaması için bin hakim, 984 uzman, 550 isimli tıp çalışanı vazife yaptı”

“Hasar gören kamu binaları ve adliye binalarımızın inşa süreçleri de devam ediyor”

“Deprem bölgesine ek 221 hakim ve savcı ataması yapıldı”

KİLİS – Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir dizi program için bulunduğu Kilis‘te sarsıntı bölgesine özel bir karar aldıklarını açıklayarak idari yargılama tarzı ve uzmanlık kanunlarına süreksiz birer husus eği sağladıklarını ve bunun da TBMM’den geçerek yürürlüğe girdiğini belirtti. Bakan Yılmaz Tunç, “Ek unsurlar sonrası 750 günde bitecek dava 168 günde tamamlanmış olacak, bölgeye dışarıdan eksper atanabilecek” dedi.

Bir dizi programa katılmak için Kilis‘te bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, kentteki temasları çerçevesinde birinci durağı Kilis Valiliği oldu. Kilis Valisi Tahir Şahin ile bir ortaya gelen ve valilik gurur defterini imzalayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, daha sonrasında ise basına kapalı toplantı yaptı. Bakan Yılmaz Tunç, toplantı sonrası basın mensuplarına değerli açıklamalarda bulundu.

“Kilis’te de yaraların sarılması çabası devam ediyor”

Deprem sonrası yaraların sarılmaya çalışıldığını belirten Bakan Yılmaz Tunç, “Kilis’te yapılan yatırımlarla ilgili biraz evvel gerçekleştirdiğimiz toplantıda değerlendirmelerde bulunduk. Sarsıntı sonrası yapılan çalışmaları ve Adalet Bakanlığı’nın bilhassa yargı hizmetleri ve adalete ait yatırımlarla ilgili kıymetlendirme yapma fırsatı bulduk. Ben öncelikle valimize konut sahipliğinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. 6 Şubat tarihinde meydana gelen dünya tarihinin en büyük sarsıntısı olarak tarihe geçen o felaketin akabinde Kilis’te de yaraların sarılması çabası devam ediyor. Her zelzele bölgesi bizim, kabinemizin, Cumhurbaşkanımızın daima birinci önceliği oldu. Bütün kabine toplantılarında birinci önceliğimiz zelzele bölgesinde gerçekleştirilen 11 vilayetimizde kentlerimizin tekrar inşası ile ilgili yapılan çalışmalar daima gündemimizde oldu. Bu manada da sarsıntıdan bu yana kentlerimizin tekrar inşası süreci süratli bir halde devam ediyor. 50 binden fazla canımızı kaybettik. Buradan bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

“Hasar gören kamu binaları ve adliye binalarımızın inşa süreçleri de devam ediyor”

Deprem sonrası devam eden kalıcı konut inşaatları ile ilgili de konuşan Bakan Yılmaz Tunç, “Tabii 680 bin konutun bir yıl içerisinde inşa edilip hak sahiplerine teslim edilmesi ile ilgili süreç başladı. ve bu süreç bütün vilayetlerimizde kesintisiz bir formda, süratli bir biçimde devam ediyor. Hasar gören kamu binalarımız, adliye binalarımızın inşa süreçleri de devam ediyor. Kilis’imizde de 4 bin 552 ağır hasar gören binamız vardı. Şuan itibariyle bu binaların yüzde 903’ü temizlenmiş durumda ve geri kalanda süratli bir halde ağır hasarlı binalar yıkılarak yerlerine yenilerin yapılması ile ilgili süreçler devam ediyor. Kilis’te 11 vatandaşımız vefat etmişti. Yakınlarına bir defa daha başsağlığı diliyorum. Rabbim bir daha bu türlü acılar bu türlü felaketler ülkemize, milletimize yaşatmasın diyorum. Kilis’te de kalıcı konutların çalışmaları ağır bir biçimde devam ediyor. Valimizden aldığımız bilgiye nazaran 700’e yakın konutun inşası önümüzdeki ay tamamlanacak ve Cumhurbaşkanımızın inşallah Kilis ziyaretiyle hak sahiplerine teslim edilecek. Bu hususta rastgele bir aksama olmadan süreç devam ediyor” dedi.

“Yargı hizmetlerinin aksamaması için bin hakim, 984 eksper, 550 isimli tıp çalışanı misyon yaptı”

“Deprem bölgesine ek 221 hakim ve savcı ataması yapıldı”

Bölgede davaların aksamaması için yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Bakan Tunç, “Yine bölgede yeni mahkemelerin kurulmasını gerçekleştirmiştik. İkisi isimli yargı istinaf mahkemesi olmak üzere ikisi de idari yargı istinat mahkemesi olmak üzere 4 adet bölge dairesi kurduk bölge adliye mahkemelerimizde. 131 tane de yeni mahkemenin kurulmasını sağladık. Yeniden bölgeye 174 ek hakim ve savcı atamasını yargıçlar savcılar heyetimiz gerçekleştirdi. 47 ek de idari yargıya toplamda 221 hakim ve savcımız ek olarak bölgede atamaları gerçekleştirilerek hizmete başladılar” tabirlerini kullandı.

“12 bin hükümlü öbür vilayetlere nakledildi”

Depremde hasar gören cezaevleri ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirten Tunç, “Depremde ağır hasar gören ceza infaz kurumlarımızdan 12 bin hükümlü öbür vilayetlere nakledilmişti. O cezaevlerinin de inşa süreçleri devam ediyor. Zelzele anında bizim infaz muhafaza memurlarından oluşan cezaevleri arama kurtarma gruplarımız de vazife yaptı. Onlar da 326 kişilik özel takımla bilhassa Kahramanmaraş bölgesinde vazife aldılar ve 49 vatandaşımızı enkaz altından canlı olarak kurtardılar” dedi.

“Özellikle yargı hizmetlerinin bölgede aksamaması için gerekli önlemleri aldık”

“750 günde bitecek dava 168 günde tamamlanmış olacak, bölgeye dışarıdan uzman atanabilecek”

Deprem bölgesine özel bir karar aldıklarını da açıklayan Bakan Yılmaz Tunç, idari yargılama metodu ve uzmanlık kanunlarına süreksiz birer unsur eğini sağladıkların ve bunun TBMM’den geçerek yürürlüğe girdiğini belirtti. Bakan Tunç, “Gaziantep’te yargı mensuplarımızın katıldığı sarsıntı bölge toplantısı yaptık. O toplantıda ortaya çıkan muhtaçlıklar ve görüşler doğrultusunda da yasal düzenleme gerektiren konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdirlerine sunduk ve iki kıymetli hususta yasal düzenleme gerçekleşti ve geçen haftadan itibaren de yürürlüğe girdi. Hasar tespitlerinden ve yıkım kararlarından doğan idari davalarda yeni bir yol, yalnızca süreksiz unsur, 6 Şubat sarsıntılarından etkilenen 11 vilayetimizde görülecek olan davalarla ilgili idari yargılama yöntemine süreksiz bir unsur eğini sağladı meclisimiz. Buradaki değerlendirmeler sonrasında çıkan görüş doğrultusunda olağan süreçte 750 günde bitecek dava bu yolla 168 gün içerisinde tamamlanmış olacak. Münasebetiyle yargı hizmetlerinin bilhassa idari davaların yıkım kararlarını geciktirmemesi, kentlerimizin yine inşa sürecini gecikmemesi manasında kıymetli bir düzenlemeydi. Bu mevzuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde vazife yapan milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Tıpkı düzenleme içerisinde uzmanlıkla ilgili bilhassa eksper raporlarının gecikmemesi yargılamanın aksamaması kıymetli. Bu nedenle de bölge dışından eksper atanabilmesi ile ilgili olarak da yeniden uzmanlık kanunumuza süreksiz bir unsur ekleyerek bilhassa mevzuat bakımından sarsıntı bölgemizdeki devam eden davalarda bir tıkanıklığın olmaması için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Olağan bu yasal düzenlemelerin uygulamasını gerçekleştirecek olan hakim ve savcılarımızla titiz bir biçimde çalışmalarını sürdürüyorlar. ve burada şu ana kadar yargı hizmetlerinde rastgele bir aksama kelam konusu değil” dedi.

“Kilis’e ek adalet binası ve 36 yeni adliye işçi konutu yapılacak”

Depremden etkilenen Kilis vilayetine özel çalışmalarla ilgili de bilgi veren Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Özellikle Kilis ile ilgili ise yeni bir adliye binasına gereksinimimiz olduğu ortada. Bu manada bizim de evvelce bir hazırlığımız bir çalışmamız vardı. Kilis’te 2012 yılında yapılan adalet binası artık artan nüfusa karşılık veremez hale geldi. Artık Kilis’e 11 bin 329 metrekare büyüklüğünde ek adalet binasının 2024 yılı etüt proje programına ve akabinde da inşaat programına alınması ile ilgili yatırım programına teklifimizi sunduk. Ayrıyeten 2024 yılında Kilis’te adliye çalışanımız için 36 yeni ek konut projemizi de yatırım programına teklif ettik. Ayrıyeten son atamalarla Kilis’e 65 yeni adliye çalışanı ataması gerçekleştirdik” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Kilis’te Esnaf Ziyareti Yaptı ve Cuma Namazı Kıldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.