İnegöl’de çöpten çıkan gaz paraya dönüşecek

İnegöl’de çöpten çıkan gaz paraya dönüşecek

Bursa’nın İnegöl ilçesinde çöpten gaz üretilecek.

Görüşülen 34 maddeden 2si oy çokluğu ile diğerleri ise oy birliği ile kabul edildi. Cuma Mahallesi Hacı Sadullah Sokağı’nda bulunan 3 katlı metruk binanın kiralanıp, Mahalle Konağı olarak restore edilmesi de oy birliği ile kabul edildi.

Entegre katı atık yönetim sistemi konusu hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiyeye örnek olacak bir proje. Şehir merkezimize 12 kilometre uzaklıkta yer alan düzenli katı atık depolama alanımızda, ayrıştırılmayan ve geri dönüşüme uğramayan çöplerin de ayrılması sağlanacak. Bununla birlikte oluşan gazların enerjiye dönüşümü sağlanacak. Bir yıldır üzerinde çalıştığımız bir projeydi. İnegöl merkez mahalleleri ile birlikte artık 4 belde ve 91 köyün de çöpü burada toplanacak. Sanayi atıklarının da değerlendirilmesi için uğraşıyoruz dedi.

Projenin yap-işlet-devret modeli ile yapılabileceğini ifade eden Aktaş, Biz gazlaştırma ve enerjiye dönüştürme projesini ihale edeceğiz. Maliyeti 4-5 milyon dolarlık bir proje. İşletilmesi de ciddi uzmanlık gerektiriyor. Kiramızı ve bundan enerjiyi de elde edeceğiz. Bu sistem çöpün hacmini de küçültecek ve sahanın ömrünü de arttırmış olacak. Çöpten gelir elde etmemiz de sağlanacak şeklinde konuştu.
Çevre Mühendisi Rıdvan Gödel ise, proje hakkında detaylı bilgiler verdi. Gödel, çöpten çıkan gazı enerjiye çevirip satacaklarını anlattı.

SALİH BAKICI
BURSA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.