Nöbetlerinde ‘Sağlık’ Boş Vakitlerinde ‘İyilik’ Dağıtıyorlar

İZZET MAZI – Kilis’te 112 Acil Servis personeli 4 arkadaş, nöbetlerinde tespit ettikleri ihtiyaç sahibi aileleri mesai sonrası tekrar ziyaret ederek yardım ulaştırıyor.

Kendi nüfusundan daha fazla misafire ev sahipliği yapan Kilis’te görevli 112 Acil Servis personeli Yıldız Uslu, Yahya Havan, Hatice Tecir ve Yakup Kölemen nöbetlerinde insan sağlığı için koşturuyor.

Farklı ekiplerde görev yapan 4 arkadaş, mesai sonrası bir araya gelerek, hayırsever vatandaşlar ve Türk Kızılayı ile İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığıyla temin ettikleri yardım malzemelerini nöbetlerinde belirledikleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Paramedik Yıldız Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle ramazan ayının yaklaşması dolayısıyla yardım çalışmalarına hız verdiklerini, bu kapsamda hayırseverlerden temin ettikleri battaniye, giyim ve gıda paketlerini ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını belirtti.

İhtiyaç sahibi ailelere destek olabilmek için arkadaşlarıyla seferber olduklarını dile getiren Uslu, şunları kaydetti:

‘Gittiğimiz vakalarda karşılaştığımız ihtiyaç sahibi aileleri, mesai sonrası tekrar ziyaret ederek yaşadığı sıkıntılara ortak olmaya çalışıyoruz. Mesleğimizin verdiği gereklilikten dolayı insanların yaşam alanlarına giriyor ve durumları birebir görüyoruz. Kendisine yardım elin uzanmasını bekleyen insanları yerinde tespit etmiş oluyoruz. Bunu da 112 Acil Servis aracılığıyla yapmış oluyoruz. Vicdanen rahatlamak için böyle bir faaliyet gerçekleştiriyoruz. Bunun mutluluğu gerçekten anlatılamaz yaşanır.’

‘Maddi yardımdan öte ilgi bekliyorlar’

Sağlık Memuru Yahya Havan da yardım yaptığı zaman kendisini daha mutlu ve huzurlu hissettiğini ifade etti.

Ellerinden geldiğince ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya gayret ettiklerini dile getiren Havan, ‘İlk zamanlarda yardımları bireysel olarak yapıyordum ancak daha sonra ekipten başka arkadaşların da bu tür faaliyetlerde olduğunu öğrenince birlikte hareket etmeye başladık.’ dedi.

Paramedik Hatice Tecir ise insanlara sağlık hizmeti götürdüğünde duyduğu mutluluğu, yardım yaptıktan sonra da hissettiğini aktardı.

Ulaştıkları birçok insanın maddi yardımdan öte ilgi beklediğini belirten Tecir, gerek sivil toplum kuruluşları gerekse hayırseverlerin desteğiyle birçok ihtiyaç sahibine ulaştıklarını kaydetti.

‘Daha fazla insana ulaşmak için çabalıyoruz’

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Yakup Kölemen de kendilerinin zengin ile fakir arasında köprü vazifesi gördüğünü anlattı.

Kölemen, ‘Yardım malzemelerini kendi cebimizden ve sivil toplum kuruluşlarından alıyoruz. Başka insanlara yardımımızın dokunması için uğraşıyoruz. Bu karşı tarafa yansıdığında, yüzlerindeki gülümseme bizi daha çok mutlu ediyor ve motivasyon sağlıyor. Dolayısıyla daha fazla insana ulaşmak için çabalıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Türk Kızılayı Kilis Şubesi Genel Hizmet Yöneticisi Hikmet Erdinç ise 112 Acil Servis çalışanlarının kendilerini arayıp destek talebinde bulunduğunda çok şaşırdıklarını belirtti.

Sağlık personelinin kendi işlerinin yanında gönüllü yaptığı çalışmaların tüm insanlara örnek olması gerektiğini vurgulayan Erdinç, bu tür faaliyetlerde bulunan herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

Epilepsi hastası üç çocuğuyla yaşayan Leyla Kaftancı da çocuğunun rahatsızlanması sonucu çağırdığı sağlık görevlilerinin, ertesi gün ellerinde yardım malzemeleriyle tekrar kapıyı çalmasının kendisini duygulandırdığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.