son dakika kilis haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mart ayında ihracatın tarihindeki en yüksek rakamlarına ulaşarak, 15 milyar 106 milyon dolara yükseldiğini söyledi. Son Dakika Kilis Haberleri,son dakika kilis haberleri.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mart ayı ihracat rakamlarını Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan ve TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ile birlikte Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nda açıkladı. Büyükeşki, Mart ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara yükseldiğini belirterek, 2018 Mart ayının ihracat tarihindeki en yüksek ihracatın gerçekleştirildiği ay olduğunu ifade etti. Büyükekşi, ‘Ocak-Mart döneminde ihracatımız yüzde 10,4 artışla 40,7 milyar dolara ulaşırken, 12 aylık ihracatımız yüzde 10,5 artışla 160 milyar dolara yaklaştı. Yıl sonunda ise hedefimiz 170 milyar doların üzerine çıkmak’ dedi.Son Dakika Kilis Haberleri,son dakika kilis haberleri.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bugün Türkiye’nin geleceğini inşa ederken yakalanan sivil-askeri işbirliğinin ekonomi ve üretim açısından son derece önemli olduğunu belirterek, ‘Bu ülkenin ihracatçıları olarak yakaladığımız başarılar, sınırlarımızın ve iç güvenliğimizin sağlamlığıyla paralel. Üretimimiz, yatırımlarımız, ihracatımız ve istihdamımız tamamen güvene ve güvenliğe bağımlı’ şeklinde konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tarihi bir başarıya daha imza atarak Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında Afrin’in terörist unsurlardan arındırıldığını vurgulayan Büyükekşi, ‘Artık tüm dünya şunu çok net öğrendi; bu coğrafyanın güç dengesinin merkezi ülkemiz sınırları içerisine isabet ediyor. Siyasi, kültürel ve ticari alanlarda dünyada söz sahibi olan ülkemiz, bölgesinin geleceğine karar verilen masada en baş koltukta oturuyor. Bizler için güvenlik, gelecek, ülkemizin bekası, ihracattan da önce gelir’ ifadelerini kullandı.

Değer arttı, miktar azaldı

TİM Başkanı Büyükekşi, miktar bazında ihracatın ise Mart ayında yüzde 7,6 azalarak 10,5 milyon ton olduğunu dile getirdi Büyükekşi, ‘İhracatımız çift haneli artarken ihracat miktarımızın azalması, aynı malı çok daha yüksek fiyata sattığımızı gösteriyor. Ar-Ge ve inovasyona dayalı, markalı, tasarım eli değmiş ürünlerle inşallah ihracat birim fiyatımızı çok daha ileri seviyelere taşıyacağız’ dedi.

Parite değişimlerinin ihracata etkisine de değinen Büyükekşi, ‘Mart ayında parite etkisi pozitif yönlü olarak 1,1 milyar dolar oldu. Bunda özellikle euro/ dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili. Yıl genelinde paritenin 1,22 seviyelerinde olmasını bekliyoruz’ diye konuştu.

Programa Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkan Vekili Ahmet Polat, Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salehattin Kaplan, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Sevengül katıldı. – Son Dakika Kilis Haberleri,son dakika kilis haberleri KİLİS.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.