Suriyeli Çocuklar Uluslararası Mülteci Günü’nde Gönüllerince Eğlendi

Kilis Belediyesi ile Çare Derneği Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle Uluslararası Mülteci Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Suriyeli çocuklar gönüllerince eğlendi.

7 Aralık Stadyumunda gerçekleştirilen etkinliğe Çare Derneği Türkiye Direktörü Christina Northey, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, çocuklar ile anneleri katıldı.

Stadyumda Suriyeli çocuklara yönelik kurulan seyyar lunaparkta gönüllerince eğlenen Suriyeli çocuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Etkinlikte bir konuşma yapan Çare Derneği Türkiye Direktörü Christina Northey, Uluslararası Mülteci Günü’nü Suriyeli çocuklar ile kutlamaktan memnun olduklarını ifade ederek, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başta Suriye olmak üzere dünyanın diğer ülkelerinden gelen ve evini terk etmek, zorunda kalan sığınmacılara karşı göstermiş olduğu bu sıcak karşılamayı ve cömertliği özellikle vurgulamak isterim. Nitekim Türk halkı da sığınmacılara karşı aynı sıcaklığı ve dostluğu göstermektedir. Burada bir yaşam kuran sığınmacıların yerel ekonomi ve yerel topluluğa olan katkılarını da kabul etmek gerekmektedir. Türkiye sığınmacıları sıcak karşılamış ve onlara 8 yıl içerisinde güvenli bir liman olmuştur. İnanıyorum ki, dünyada bulunan birçok ülkenin Türkiye’nin sergilemekte olduğu bu olumlu örneklerden öğreneceği çok şey bulunmaktadır’ dedi.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ise, Çare Türkiye Temsilciliği ile birlikte yaptıkları çocuk şenliğine katılanlara teşekkür ettiğini ifade ederek, ‘Kilis umudun ve barışın ana şehri, kendi nüfusumuzdan fazla Suriyeliyi barındırmamıza rağmen, asayiş olaylarının yok denecek kadar az olduğu misafirperverliğin zirve yaptığı bir şehirdir. Bu olay dünya kurulduğundan bu yana olmamıştır. Olması da mümkün değildir. Onun için biz Kilis’le, Kilisliler ile gurur duyuyor ve övünüyoruz. Eğer bu şehir başka bir ülkede olsaydı, şu anda dünyanın bir numaralı şehri olurdu. Bugün çocuklarımız, bu sıcakta çocuk sıcaklığıyla eğleniyorlar. Hemen yanı başımızda, kıyamet kopuyor. İnsanlar birbirini boğazlıyor. Az önce Afrin’de büyük bir patlama olmuş, çok sayıda insan ölmüş, dünyanın artık kan ve gözyaşına ihtiyacı yok. Dünyanın barışa ve huzuru ihtiyacı var. Dünyanın Kilis’in yaptığına ihtiyacı var’ diye konuştu.

AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger ise yaptığı konuşmada, dünyanın en güzel çiçek bahçesinin, çocukların içinde olduğu bahçe olduğunu belirterek, ‘Şu anda dünyanın en güzel bahçesindeyiz. Dolayısıyla bu güzel çiçek bahçesindeki güzelliği bizlere yaşatanlara teşekkür ediyorum. Dini, cinsiyeti, ırkı, konuşulmayan dünyanın tek varlığı çocuklardır. Biz onlara bakarken, geleceğimize, gözlerinin içindeki güzelliğe bakıyoruz. Bu kardeşlerimiz bu yavrularımız yanı başımızdaki Suriye’den kaçarak geldiler. Yaşıt arkadaşlarıyla beraber bir yaşamı paylaşıyorlar. Biz onlarla paylaşımı burada öğrettiğimizi sanıyoruz. İnşallah bu paylaşım, bu güzellik, dalga dalga, bütün dünyaya yayılır’ dedi. – KİLİS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.